Dans Çalışmalarımız

Dans Çalışmalarımız

 1. Dans vücudun hareket ettirilmesi için büyük bır fırsattır. Aynı zamanda dans ederken vücudunuzdakı serotonin değerleri yükseldiği için genel olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.
 2. Adımlarınıza, partnerinize ve müziğin ritmine odaklandığınız için günlük stresinizi atar ve rahatlarsınız.
 3. Sosyal olarak birçok değişik yaş ve kültür grubundan insanlarla tanışır ve sosyalleşirsiniz.
 4. Hareketliliğinizi ve esnekliğinizi arttırır:
 5. Vücudunuzun esnekliğini ve çevikliğinizi arttırır.
 6. Dayanıklılığınızı arttırır.
 7. Genel olarak fit olmanızı sağlar.
 8. Gücünüzü ve kas yapınızı arttırır.
 9. Koordinasyonunuzu arttırır.
 10. Stresinizi azaltır.
 11. Uyku kalitenizi arttırır.
 12. Kilo vermenizi sağlar.
 13. Eklem yerlerinizin daha iyi çalışmasini sağlar.
 14. Bedenin genel duruşunun daha iyi ve hizada olmasını sağlar.
 15. Kontrol yeteneğinizi arttırır.
 16. Hızınızı arttırır.

Klasik Bale

BALE  ve BALE TARİHİ

Bir gösteri sanatı olarak genellikle müzik eşliğinde dekor ve sahne giysileriyle sunulan son derece titiz bir danstır. Bir bale dans müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir ya da hiç bir öykü olmadan yalnızca müziğin dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunulabilir.

 

Bale ilk olarak İtalya’da rönesans döneminden görülmektedir.Mim sanatçılarının ortaçağ ve rönesans tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerindeki dans adımları bugünkü balenin temellerini oluşturur.

 

Fransa’da Henry IV tarafından desteklenen bale tüm Avrupa’ya,oradan da 16. ve 17.yüzyılın sonlarında da Danimarka ve Isveç’e kadar yayılmıştır. Balenin altın çağı kendisi de iyi bir dansçı olan Louis XIX döneminde başlamıştır. Fransızlar ve Rusların bale sanatının gelişmesinde dansçılık, bestecilik ve koreografi alanında çok büyük katkıları olmuştur.

 

Türkiye’de resmi ve akademik özelliğe sahip olan ilk bale okulu, 1948 yılında İstanbul’da kurulmuş, 1950′de Ankara’ya taşınarak Devlet Konservatuarı’na bağlanmıştır. Devlet bale okulunun kuruluş hazırlıklarını yapmak üzere 1947′de ülkeye davet edilen İngiliz Kraliyet Balesi’nin kurucusu Dame Ninette de Valois’nın, Türk balesinin gelişimine büyük katkıları olmuştur. Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nün ilk gösterisi, 1950 yılında gerçekleşmiş ve temsilde Ulvi Cemal Erkin’in müziği üzerine Joy Newton’un koreografisini yaptığı “Pastoral Suit” ve “Keloğlan” baleleri sunulmuştur.

Modern Dans

Dünya Çapında Modern Dansı’nın kökleri Almanya ve Amerika’ya dayanmaktadır. Birinci Dünya Savaşı’ndan önceki on yıllık dönemde Amerikalı ve Alman dansçılar birbirlerinden bağımsız olarak, öykülemeci ve gösterişli bale geleneğine karşı çıkan yeni dans biçimleri geliştirdiler. Ancak

Amerikan ve Alman Modern Dans gelenekleri birbirini etkilemeseydi yeni biçimlerin geliştirilmesinden büyük olasılıkla söz edilmeyecekti Amerika’da yaşayan Kızılderili’lerin geleneksel danslarının varoluşu ve Avrupalıların Salon dansları ve balelerinin bir araya gelmesi ile Amerika’nın Modern Dans anlayışı ortaya çıkmıştır.

 

Dans Ekol olarak derslerimizde Modern Dans teknikleri ile öğrencilerimizin beden kullanımlarını en üst seviyeye getirmektir.

Sanatın mutfağına bizimle birlikte hazırlanın.