• +90 232 364 33 14
  • +90 533 086 86 23
  • Pzt - Cts : 10:00 - 20:00 Pazar : Kapalı

Klasik Bale

Klasik Bale

Klasik Bale Hazırlık Programı :

Hazırlık 1:


Bale öğrencilerimizin bale sanatını sevmelerini , temel bale pozisyonlarını öğrenmelerini, vücutlarının izin verdiği ölçüde esneklik ve estetik kazanmalarını ,  duruş ve yürüyüş bozukluklarını gidererek denge ve koordinasyon kazanmalarını , gizli kalmış yeteneklerini ortaya çıkartarak sanatsal , bilişsel , duyusal , devinimsel gelişmelerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Eğitimimiz ağırlıklı olarak uygulamalı eğitim olduğu için eğitmen ile birlikte görerek , yaparak ve yaşayarak öğrenilir.Tekniklerin yanı sıra özellikle teorik eğitim gerektiren durumlarda anlatım soru-cevap olarak öğretim teknikleri kullanılır.Kursiyerlerin bilişsel , duyuşsal  ve deviminsel gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak Vagonova , Royal Academy of Dance (RAD) ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanatsal Gelişim Programı (SAGEP) gibi uluslar arası öğretim metodları kullanılır.

Hazırlık 2 :


Bale öğrencilerimizin bale sanatını sevmelerini , temel bale pozisyonlarını ve duruşlarını öğrenerek , esnekliklerini ve estetik duruşlarını daha ileri seviyeye hazırlamak için gerekli teknik ve teorik dersler işlenir. Teknik Bale derslerinde terimler pekiştirilerek Fransızca isimleri ile öğrencilerimize öğretilir. Soru-cevap tekniği ile teorik bilgiler ile desteklenir. Hareketlerin doğası , yapılış biçimi , doğru ve yanlış teknikleri gösterilerek eğitime devam edilir. Kursiyerlerin bilişsel , duyuşsal  ve deviminsel gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak Vagonova , Royal Academy of Dance (RAD) ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanatsal Gelişim Programı (SAGEP) gibi uluslar arası öğretim metodları kullanılır.


** Her seviyenin sonunda yapılacak olan uygulamalı sınavlar Özel Öğretim Mevzuatı çerçevesinde yapılır. Değerlendirme sonucunda başarılı öğrenciler bir üst seviyeye geçer.

** Hazırlık 1 ve Hazırlık 2 programlarını başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz Teknik 1. Sınıfa geçmeye hak kazanırlar.

Klasik Bale  Temel   ve   Orta Programı

Bu program 8 seviyeden oluşmakta olup her seviyenin sonunda yapılacak olan uygulamalı sınavlar Özel Öğretim Mevzuatı çerçevesinde yapılır. Değerlendirme sonucunda başarılı öğrenciler bir üst seviyeye geçer.

Seviye Klasik Bale Programı: Temel Duruş pozisyonları , yer , orta ve bar hareketleri (Royal-Vagonova ve Sagep metodu)

Seviye Klasik Bale Programı: Yer , bar , orta hareketleri (Royal - Vagonova ve Sagep metodu)

Seviye Klasik Bale Programı: Bar ve Orta hareketleri ( Royal – Vagonova  ve Sagep metodu)

Seviye Klasik Bale Programı: Bar ,orta hareketleri ve bar tutularak parmak ucu ayakkabısı ile yapılan hareketler ‘Point Başlangıç Dersi’ (Royal - Vagonova ve Sagep metodu)

Seviye Klasik Bale Programı: Seviye Klasik Bale Programı: Bar ,orta hareketleri ve bar tutularak parmak ucu ayakkabısı ile yapılan hareketler ‘Point Orta Seviye Dersi’ (Royal - Vagonova ve Sagep metodu)

Seviye Klasik Bale Programı: Seviye Klasik Bale Programı: Bar , orta hareketleri ve bar tutularak parmak ucu ayakkabısı ile yapılan hareketler ‘Point  Teknik Dersi’ (Royal - Vagonova ve Sagep metodu)

Seviye Klasik Bale Programı: Seviye Klasik Bale Programı: Bar , orta hareketleri ve bar tutularak parmak ucu ayakkabısı ile yapılan hareketler ‘Point  Teknik Dersi’ (Royal - Vagonova ve Sagep metodu)

Seviye Klasik Bale Programı: Seviye Klasik Bale Programı: Bar , orta hareketleri ve bar tutularak parmak ucu ayakkabısı ile yapılan hareketler ‘Point  Teknik Dersi’  

(Royal - Vagonova ve Sagep metodu)

*** 5. seviyeden itibaren okulumuz tarafından öğrencilerimizin daha iyi ve donanımlı olması için  yapılacak olan ek çalışma ve dersler :

          * Teorik Bale 

         * Makyaj Teknik

         * Dans Tarihi 

         * Kostüm ve Dekor 

         * Koreografi

         * Karakter Dansları ( Macar Dansları )

         * Modern Dans 

Klasik Bale İleri Seviye  ( Master Class ) Programı:

Bu program 4 seviyeden oluşmakta olup her seviyenin sonunda yapılacak olan uygulamalı sınavlar Özel Öğretim Mevzuatı çerçevesinde yapılır. Değerlendirme sonucunda başarılı öğrenciler bir üst seviyeye geçer.

Seviye Klasik Bale Master Class Programı: Master Class  eğitim programında bar , orta, zıplamalar , point çalışmaları yapılmaktadır . Repertuar dersleri ek çalışmalar ve provalar ile desteklenmektedir. Öğrencilerimizin bilişsel , duyuşsal  ve deviminsel gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak Vagonova , Royal Academy of Dance (RAD) ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanatsal Gelişim Programı (SAGEP) gibi uluslar arası öğretim metodları kullanılır.

Seviye Klasik Bale Master Class Programı: Master Class eğitim programının en son seviyesi olan bu sınıfta teknik seviye en üst noktada tutularak öğrencimizin donanımsal olarak en iyi teknikler ile eğitim alması ve mezuniyet sınavına hazırlanması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

** Bu çalışmalara ek olarak öğrencimiz aynı zamanda öğrencilikten öğretmenliğe ilk adımlarını atmasında büyük rol oynayan Master Class eğitim programında öğrencilerimizin deneyim kazanımı için eğitmeni ile derslere katılımı sağlanmaktadır.

T.C MEB Dans Ekol Sanat Merkezi Klasik Bale eğitim programında okulumuz Royal Academy of Dance  ( RAD ) , Vagonova ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanatsal Gelişim Programı ( SAGEP ) programları kullanılmaktadır. Eğitim süresi içerisinde Klasik Bale eserlerini öğrencilerimiz ile birlikte izleyip karakterler hakkında bilgi ve eser hakkında bilgi paylaşımları yapılmaktadır.Sene sonu temsilimizde sahnelenecek olan eserler ile ilgili çalışmalara yönelik repertuar oluşturulmaktadır. Okulumuzda eğitim alan öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı onaylı  Kurs Bitirme Belgesi verilmektedir.

Sanatın mutfağına bizimle birlikte hazırlanın.