• +90 232 364 33 14
  • +90 533 086 86 23
  • Pzt - Cts : 10:00 - 20:00 Pazar : Kapalı

La Bayadere Balesi

La Bayadere Balesi

LA BAYADERE

 

 

 

 

Müzik: Leon Minkus

Libretto: Sergei Khudekov ve Marius Petipa

İlk Koreografi: Marius Petipa

İlk Temsil: 4 Şubat 1877, Maryinsky Tiyatrosu

 

 

 

 

     Genç savaşçı Solor, avladğı kaplanı Raca Dugmanta’ya armağan etmek ister. Uşağını Raca’ya gönderir, kendisi tapınağın kapısında kalır. Sevgilisi Nikia’yı bir an önce görmek istemektedir. Tapınaktaki rahiplerden biri Nikia’ya aşıktır ama genç kız Solor’dan başkasını istememektedir. Magdaveya gelerek Nikia’ya Solor tarafından beklendiğini söyler. Nikia tapınağın dışında duran Solor’un yanına giderek kutsal ateşin önünde bağlılık yemini etmesini ister. Kıskanç rahip tüm bu konuşmalara tanık olur.

 

     Bu arada Raca, Solor’un hediyesine çok sevinmiştir. Karşılık olarak Solor’a kıını verir. Raca’nın kızı Gamsatti, güzelliğiyle Solor’u büyüler. Gençlerin evliliğini kutlamak üzere bir ateş festivali düzenlenir.

 

     Rahip Raca’ya Solor’la Nikia arasındaki konuşmayı anlatır. Gamsatti olanları duyar ve Nikia’yı çağırarak Solor’un kendisiyle evleneceğini açıklar. Nikia, Solor’un yeminini bozduğuna inanmaz ve Gamsatti’ye hançer çeker. Köle Aiya araya girerek Gamsatti’yi korur.

 

     Düğün şenliği sürmektedir. Raca, Nikia’ya dans etmesini buyurur. Dans sırasında Aiya, genç kıza içinde çiçekler ve zehirli bir yılan bulunan bir sepet sunar. Yılan Nikia’yı sokar ama genç kız son soluğunu verene kadar dansını sürdürür. Solor üzüntüden bitkin düşmüştür; Nikia’nın ölümünden sorumlu olduğunu düşünmekte, gerçek aşkı sonsuza dek yitirdiğine inanmaktadır. Magdaveya yılan büyücülerini çağırır. Büyücülerin dansları sırasında Solor derin bir uykuya dalar ve Nikia’nın hayalini görür. Bu düşün içinde Nikia’yla dans ederken, bağlılık yeminini yineler…

Sanatın mutfağına bizimle birlikte hazırlanın.