• +90 232 364 33 14
  • +90 533 086 86 23
  • Pzt - Cts : 10:00 - 20:00 Pazar : Kapalı

La Gitana Balesi

La Gitana Balesi

LA GİTANA

 

 

 

 

Müzik: Schmidt ve Auber

Libretto: Filippo Taglioni

İlk Koreografi: Filippo Taglioni

İlk Temsil: 23 Kasım 1838, Bolşoy Tiyatrosu, Saint Petersburg

 

 

 

 

     Madrid yakınlarında Medina-Celi Dükü’nün şatosu. Bahçeye bakan salon. Perez, Düşes’in doğum günü için salonu süslemektedir. Alonso’yla konuşurlarken Lauretta koşarak girer: Çingeneler altın gerdanlığını çalmaya kalkışmışlardır. O anda çingene Parembo ve arkadaşları gelirler. Kutlamalar sırasında bir dans gösterisi sergilemeyi önerir Parembo. Lauretta karşı çıkar. Parembo gider ve bahçeye saklanır. Lauretta, İspanyol dansını çalışırken Alonso çıkar. Parembo gelir ve Lauretta’yı kaçırır. Kızın gerdanlığı ve dans ederken elinde tuttuğu çiçek demeti yere düşer.

 

     Konuklar gelirler. Şölen başlar. Eğlence ve dans devam ederken Lauretta’nın yokluğu fark edilir. Dük, Lauretta’nın bulunması için emir verir.

 

     On yıl sonra. Şehirde panayır zamanı. Değişik ulusların mallarını satan dükkanlar ve gösteriler sergileyen gezgin tiyatrolar görülür. Müzik ve dans. Parembo görünür ve bir gösteri sergileyebilmek için Vali’den izin ister. Vali önce Parembo’ya yüz vermezse de çingene topluluğunda ünlü Çingene Kızı’nın da bulunduğunu öğrenince razı olur. Sahneye coşkun müzik eşliğinde çingeneler çingeneler dolar. Renkli giysileri içinde çılgın danslarına başlarlar. Meydan, pencereler ve çatılar seyircilerle dolar. 

 

     Çingene Kızı sahneye girer ve büyüleyici bir dansa başlar. Seyirciler arasında Ivan ( Vali’nin oğlu ) ve Alonso da bulunmaktadır. Çingene Kızı’na çiçek atarlar. Kız Ivan’ın attığı demeti alır, Alonso’yla alay eder. Alonso, Çingene Kızı’na saldırır. Parembo araya girer ve Alonso’yu devirir. Çıkan kargaşa sonunda Vali, Parembo’nun tutuklanmasını emreden ama çingene ortalıktan kaybolmuştur. Vali, Çingene Kızı’nı tutuklatmak ister ama Ivan kızın kaçmasına izin verir. Vali öfkeyle oğlunun tutuklanması için emir yağdırır ama Ivan da kaçmayı başarır.

 

     Altı ay sonra. Dağların yamacında bir orman. Çingeneler bir an görünüp ormanın derinliklerine dalarlar. Ivan sahneye girer ve bir köylüye çingene kampının yerini sorar. Adam önce söylemek istemezse de Ivan’ın verdiği yükli para karşılığında ona rehberlik yapmayı kabul eder.

 

     Ormanın ortasında çingene kampı. Ay ışığında çadırlar, bir ırmak ve tahta köprü görülür. Çingeneler eğlenmektedir. Coşkuyla dans ederler. Parembo onları durdurur; şafakta yola koyulacaklardır. Hazırlıklar başlar. Çingene Kızı girer. Köprünün üstünde durur, ırmaktaki yansımasına bakar. Elinde Ivan’ın verdiği çiçekler vardır. Düşüncelidir. Mina yaklaşır ve arp çalmaya başlar. Çingene Kızı duygulanır, göz yaşlarına engel olamaz. Mina hemen neşeli bir melodi çalmaya başlar ve kız dans eder. Birden kampa bir yabancının yaklaştığı haberi gelir.

Çingene Kızı dışında herke aklanır. Ivan girer. Çingene Kızı şaşkınlık ve sevinçle ona doğru gider. Ivan kıza birlikte kaçmayı önerir. Çingene Kızı, onu terk edilmiş bir çocukken bulan ve büyüten Parembo’ya ihanet edemeyeceğini söyler. O zaman Ivan çingenelere katılmayı kabul eder; kızdan ayrılmak istemez. Parembo gelir. Ivan ona bir kese altın ve çingene aşiretine bağlılık yemini eder. Hava aydınlanır. Kamp toparlanır ve çingeneler yola çıkarlar.

 

     Dük’ün şatosu. Maskeli balo hazırlıkları. Bahçede yakalanan bir çingene Dük’ün huzuruna getirilir. Bu Ivan’dır. Ivan yargılanmak üzere götürülür. Çingene Kızı ve Parembo girer. Tartışırlar. Kız, Ivan’ı  kurtarmak istemektedir. Parembo’ysa   Çingene Kızı’nın geçmişini hatırlamasından korkmaktadır; Çingene Kızı aslında Lauretta’dır ve Prembo uzun yıllar önce onu kaçırmıştır. Tartışma sürerken Dük ve Düşes girer ve Prembo kaçar. Çingene Kızı Dük’ün önünde diz çöker. Kıza acıyan Dük, Ivan’ı bağışlamayı kabul eder ve Ivan’ın getirilmesini söyler. Perez ve Ivan girerler. Dük ve Düşs’in çok yaşlı görünmelerine karşın Perez hiç değişmemiştir. Çingene Kızı, Perez’i görür görmez çocukluğunu, bu şatoda geçen yıllarını sık sık dans ettiği bu salonu anımsar. Dük’ün kollarına atılır. Dük’te kızı Lauretta olduğunu anlar. Büyük bir sevinç yaşanır. Lauretta’nın önünde diz çöken Ivan, Dük’e aslında Vali’nin oğlu olduğunu açıklar. Dük ve Düşes iki sevgiliyi kutsar.

 

     Balo salonu. Karnaval giysileri içinde konuklar dans ederler. Değişik bir meodi duyulur ve Lauretta girer; on bir yıl önce hazırladığı dansı sergilemeye koyulur. Şölen, salondaki herkesin birlikte dans etmesiyle sona erer.

Sanatın mutfağına bizimle birlikte hazırlanın.