• +90 232 364 33 14
  • +90 533 086 86 23
  • Pzt - Cts : 10:00 - 20:00 Pazar : Kapalı

Okul Kuralları

Okul Kuralları

Dans Ekol Sanat Merkezi’nde  kayıtlı her öğrencinin bu eğitimden en iyi şekilde eğitim alabilmesi, haklarının korunması ve de okulumuzun sağlıklı bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmesi için kesinlikle

Uyulması gereken kurallarımız vardır. Kayıt yaptıran her velinin bu kuralları kabul ettiği varsayılır:

 • Okulumuza kayıt olan öğrencilerimizin velileri   www.dansekol.com  adresinde bulunan Veli Bilgilendirme Platformundan gerekli bilgi ve   gelişmeleri takip edebilirler.

• Tüm önemli duyurular www.dansekol.com Veli Bilgilendirme Platformunda ( VBP olarak yazılacaktır ) yayınlanır.Ayrıca bilgi formundaki cep telefon numaranıza  yeni duyurunun haberi sms olarak gelir.(Gelmemesi durumu için okulumuza bilgi verilmelidir.Sms firmamızdan numaranızın kara listeden çıkartılması için bildirimde bulunulmalıdır ) Okulumuzdaki bilgi ekranlarında hatırlatmalar paylaşılır. VBP’de yayınlanmış  olan duyuruların herkes tarafından bilindiği varsayılır, okul idaresi ayrıca sorumluluk kabul etmez. Çeşitli durumlarda VBP’de gönderilmiş duyuruyu okumamış olmak mazeret olarak kabul edilemez.

1. Derse Girerken ve Ders Sırasında

• Okulumuz çalışma kıyafeti her sınıf için belirlenmiş olup derse başka bir kıyafetle girilemez.

Bale Başlangıç ve Hazırlık Sınıfları İçin: Pembe mayo, pembe/beyaz çorap, pembe/beyaz patik pembe bolero,pembe etek

İlk Bölüm (1, 2 ve 3. sınıflar) İçin: beyaz/mor  mayo, beyaz çorap, beyaz patik beyaz/mor bolero,beyaz/mor etek

Orta Bölüm (4, 5 ve 6. sınıflar) İçin: Siyah veya Mor mayo, beyaz çorap, beyaz/ten patik,siyah veya mor bolero ve uygun etek

Son Bölüm (7 ve 8. Sınıflar) İçin: Siyah veya mor mayo, beyaz çorap, beyaz veya siyah patik,siyah veya mor bolero ve uygun etek

• Derslere devam zorunluluğu tüm gruplar için zorunludur.Derse katılmayan öğrenci mutlaka rapor getirmek zorundadır.Çalışma kıyafetler okulumuzun patentli logosu ile ayrılmıştır.

• Saçlar sıkı ve düzgün bir şekilde topuz yapılmalıdır. Bu hem dersteki hareket kabiliyeti açısından, hem de disiplin açısından zorunludur.

• Ders sırasında tehlike oluşturabileceğinden ve de ders geleneği gereği tüm takılar derse girmeden çıkarılmak zorundadır.

  Yukarıdaki kıyafet yönetmeliğine uymayan öğrenci ders alınmayacaktır ve telafisi yapılmayacaktır.

• Derse 10 dakikadan daha geç gelen öğrenci derse giremez. Bu, içerideki diğer öğrencilerin derse konsantrasyonu açısından önemli olmanın da ötesinde, bale derslerinde başlangıçta yer alan ısınma hareketleri yapılmaksızın egzersize başlamanın, geç kalan öğrencide meydana getirebileceği ciddi sakatlıklar dolayısıyla zorunludur. Lütfen derslere 15 dakika önce gelerek öğrencinin ders için hazırlanmasını sağlayınız.

• İçeride ders varken salona girmek ya da kapıyı çalmak kesinlikle yasaktır. Herhangi bir soru sormak ya da içeride unutulan bir eşyayı almak için, ders sonuna kadar beklenmelidir.

• Velilerin dersi seyretmesi yasaktır. Bu, hem kendi çocuğunuzun, hem diğer öğrencilerin, hem de dersteki öğretmenin dikkatini dağıtması ve derse konsantrasyonlarını bozması sebebiyle önemlidir. Sınıfa yiyecek ve içecekle girilemez.

 

2. Aylık Ücretlerin Ödenmesi 

• Aylık ücretler, normal ekonomik koşullarda, her sene ders yılı başlangıcı olan eylül ayında belirlenerek okul panosunda ilan edilir. (Herhangi bir beklenmedik durumda –savaş, ekonomik kriz, devalüasyon, vs- değişiklik yapma hakkımız saklıdır.)

• Okulumuzun  kartlı takip sisteminde her öğrencinin kendine ait benzersiz kimlikli dijital kartları ile okula giriş ve çıkış saatleri kayıt altına alınır.Her ders bu işlemi tekrarlamak zorundadır.

• Aylık ücretler her ayın ilk dersinde ödenir, herhangi bir sorun olduğu takdirde bu süre okulumuza bildirilir.Müzik gruplarımızda dersin ilk başladığı gün 4 derslik ödeme yapılır ve 4. Derste yine bir sonraki dönemin kaydı yapılır.

• Okulumuzda eğitim 11 ay olup, okulumuzca belirlenen tarihlerde ( temmuz veya  ağustos ayında )  tatildir. Bunun dışında derslere devamsızlık, öğrencinin geri kalmasına yol açtığı için kaçınılmaya çalışılması gereken bir durumdur ve Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre devamsızlıktan sınıfta kalınmasıyla sonuçlanabilir. (Bakınız “3. Sınıf Geçme: Üçüncü madde”). Buna rağmen gerçekleşen devamsızlıklar sebebiyle eksik derse giren öğrencinin aylık ödemesinde herhangi bir kesinti yapılması söz konusu olamaz.

• Herhangi bir ders okul idaresi tarafından, okuldan kaynaklanan bir sebeple iptal edilirse ilan edilen saatte telafisi yapılabilir.Bu telafi saatlerine gelmeyen öğrencinin telafi isteme hakkı yoktur. Ek dersler programa tamamen ekstradan konmuş olup, hiçbir şekilde ücrete dahil edilmemiş olmakla birlikte ayrıca ödeme de gerektirmemektir. Ek dersler normal programın haricinde ekstralar olduğundan, okul idaresi tarafından önceden haber vermek kaydıyla, değiştirilebilir, başka bir prova ya da çalışmayla yeri doldurulabilir, ya da gerekli görüldüğünde tamamen kaldırılabilir. Hiçbir takdirde telafisi söz konusu değildir.

 

3. Sınav ve Sınıf Geçme:

• Her ders yılı 1. dönem ve 2. Dönem sınavı yapılır. Geçerli bir sebeple bu sınavı kaçıran ya da geçer not alamayan öğrenciler için ağustos  ayında bütünleme sınavı yapılmaktadır. Her iki sınava da girmeyen öğrenci, aynı sınıfı tekrarlamak zorunda kalır.

• Sınavlara katılacak öğrencilerin belirtilen saatten 45 dk önce okulda hazır olunması gerekmektedir.

• Her sınıf, önceden belirlenmiş bir ders programı içinde, zorunlu derslerin tümünde öğrenim görür. Yıl sonu sınavında başarı ; ara sınıflarda ders bazında ele alınarak, bir sonraki seneye alt sınıftan ders bırakılabilirken, mezuniyet sınıflarında programda yer alan her dersten geçer not almak, sınıf geçmek için mecburidir.

• Okulumuzda eğitim 11 ay olup okulumuzca belirlenen tarihlerde ( temmuz veya  ağustos ayında )  resmi tatildir. Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre, bir eğitim yılı süresince derslerin 1/5ine katılmayan öğrenciler devamsızlıktan sınıfta kalır. Bu oran bizim ders günlerimizin sayısına uygulandığında %10 çıkmaktadır. Okulumuzun ilan ettiği tatil ayı dışında toplam devamsızlığı %10 geçen öğrenciler, yıl sonunda sınava alınmaksızın aynı sınıfı tekrarlamak zorunda kalırlar.

 

4. Temsiller:

Her ders yılı sonunda bir gösteri yapılır. Yılsonu temsilleriniz iki bölümden oluşmaktadır.1. Sertifika sınıflarımız 2.Hobi Sınıflarımız. Bu iki gurubumuzun gösterileri ayrı günlerde yapılmaktadır. Gösteriye katılmak mecburi olmayıp, katılan öğrenciler aşağıdaki şartları kabul etmiş sayılır:

• Temsil biletlerimiz www.dansekol.com adresinde oturma planı seçilerek ön rezervasyonu yapılır.belirtilen süreç içinde okulumuzdan satın alınabilir.

• Rol dağıtımı; bale öğretmeni ve koreograf tarafından, öğrencilerin devamlılığı, baledeki sınıfı, yaşı, yeteneği, eğilimi, tarzı, fiziksel ve karakteristik özellikleri, yoğun prova takvimini takip edebilme imkan ve isteği gibi pek çok unsur göz önünde bulundurularak yapılır. Verilen roller hakkında öğretmenle tartışılamaz.

• Oldukça yoğun geçmesi muhtemel, ders saatlerine ek olarak yapılacak olan provalara, önemli bir mazereti olmaksızın devamsızlık yapan öğrenci, hem son derece sıkışık çalışma takvimi aksattığından, hem de o saatte prova için okulda toplanmış olan tüm diğer öğrenci ve velilere karşı oluşacak haksızlıktan ötürü, o gün provası yapılan rolünden çıkarılır.

• Kostümlü Prova ve Genel Provalar, sahne performansı için olmazsa olmaz provalardır. Sadece sınırlı gün ve saatte alınabilen bu provalara geç kalmak ya da mazeret belirtmeden gelmemek kabul edilemez bir durumdur. Genel provaya katılmayan öğrenci, sahneye çıkamaz.

Tüm bu yukarıda yazılı kurallar sizin çocuklarınızın iyiliği, sağlığı ya da gerektiği gibi bir eğitim alması için ve onlara bu imkanı sunan okulumuzun faaliyetlerini sürdürebilmesi için belirlenmiştir. Ancak okul olarak biz, her şeyden önce diyalog ve iletişimin önemine inanmaktayız. Bu sebeple, lütfen herhangi bir soru ya da sorunla karşılaştığınızda, bizimle iletişime girmeye tereddüt etmeyin. Diyalog ve işbirliği içinde tüm sorunların üstesinden gelinebileceğine inanıyoruz.

Sanatın mutfağına bizimle birlikte hazırlanın.